Warsztaty Twórczego Pisania dla młodzieży „Lepiej pisz”

1. Cel warsztatów

Twórcze pisanie przekłada się na twórcze myślenie i odwrotnie. Inspirujemy młodzież do wyrażania emocji i eksperymentowania ze stylem w środowisku pozalekcyjnym (bez ocen). Stawiamy nacisk na przełamywanie blokad, rozwój wyobraźni i umiejętności wyrażania własnych myśli. Atmosfera warsztatów jest bezpieczna, radosna i kreatywna.

2. Korzyści z warsztatów

Wiedza zdobyta podczas warsztatów może być wykorzystywana nie tylko przez przyszłych pisarzy, ale w każdym zawodzie, w którym ważne jest słowo pisane. Przekazujemy praktyczne narzędzia, które pomagają rozwijać warsztat zarówno techniczny, jak i artystyczny.

Jednak korzyści z twórczego pisania nie ograniczają się tylko do kształtowania nawyków  warsztatowych, ważnych dla zawodowych pisarzy. Uczestnicy doświadczają autoterapeutycznej funkcji twórczego pisania i jego wpływu na zdolność uczenia się i zapamiętywania (twórcze pisanie jako trening uważności, budowanie łańcucha skojarzeń i mapy myśli). 

Każdy uczestnik, z niewielką pomocą prowadzącego i współuczestników, napisze własne opowiadanie w wybranej przez siebie konwencji. Każdy uczestnik otrzyma dyplom 

ukończenia warsztatów.

3. Harmonogram warsztatów

Liczba spotkań: 24 spotkania w bloku 2 godzin lekcyjnych (2 x 45 minut) raz lub dwa razy w tygodniu, czyli 48 godzin dydaktycznych w okresie sześciu miesięcy lub trzech miesięcy.

Maksymalna liczebność grupy: 15 osób
Dzień i godzina: do ustalenia.

Forma spotkań: tryb stacjonarny, ewentualna zmiana trybu dla wybranych spotkań na online uzależniona będzie od sytuacji związanej z pandemią Covid-19 i konsultacji z uczestnikami kursu.

4. Prowadzący

Magdalena Kawka – pisarka z zamiłowania, z wykształcenia socjolog. Autorka książek o tematyce obyczajowej, m.in. Alicja w krainie konieczności, Rzeka zimna, W zakątku cmentarza, Wyspa z mgły i kamienia, cyklu Lwowska odyseja. Współautorka czterotomowego cyklu Kobiety nieidealne. Małgorzata Hayles – z wykształcenia anglistka, z zamiłowania pisarka, autorka kilkunastu powieści (w tym powieści obyczajowe, thrillery psychologiczne i seria kryminalna wydana pod pseudonimem Greta Drawska). Współpracowała z wydawnictwami Replika, Czarne, Prószyński i S-ska, Znak.
Strona autorska na FB: https://www.facebook.com/malgosia.hayles
Strona autorska na IG: malgorzata.hayles_autorka oraz gretadrawska
Prywatnie certyfikowana nauczycielka jogi RYT200, specjalistka mindfulness (trening uważności).

5. Przykładowy program warsztatów

Moduł 1. Jak zacząć (wstęp do pisania): 1-2 spotkania w zależności od zaangażowania uczestników.

Moduł 2. Pisanie to nie tylko zmyślanie (ćwiczenia narracyjne): 2-3 spotkania w zależności od zaangażowania uczestników.

Moduł 3. Tworzenie postaci fikcyjnych: 3-4 spotkania w zależności od zaangażowania uczestników.

Moduł 4. Czas i miejsce akcji – atmosfera: 3-4 spotkania w zależności od zaangażowania uczestników

Moduł 5. Zamiast opowiadać pokaż: 2-3 spotkania w zależności od zaangażowania uczestników.

Moduł 6. Jak napisać dobry dialog: 2-3 spotkania w zależności od zaangażowania uczestników.

Moduł 7. Prawdziwa miłość. Jak napisać romans?: 3-4 spotkania w zależności od zaangażowania uczestników.

Moduł 8. Strach ma wielkie oczy. Jak napisać thriller/horror/kryminał?: 3-4 spotkania w zależności od zaangażowania uczestników.

Moduł 9. Pierwszy zdanie. Pierwszy akapit: 1 spotkanie

Moduł 10. Dokonałeś niemożliwego. Napisałeś opowiadanie/powieść. Co dalej?: 1-2 spotkania

Masz pytanie?
Napisz do nas!